Jesteś tutaj

Jak korzystać z BIP

Do nawigacji po stronie Biuletynu Informacji Publicznej służy menu przedmiotowe po lewej stronie. Jest ono podzielone na kategorie, które grupują informacje z poszczególnych działów tematycznych. W celu ułatwienia odnalezienia informacji, w ramach kategorii utworzone zostały podkategorie. Po wskazaniu kursorem myszy nazwy podkategorii, kursor przyjmuje kształt dłoni.

Po wciśnięciu lewego przycisku myszy informacje zapisane w danej podkategorii wyświetlają się w środkowej części ekranu bądź w postaci kolejnych podmenu.

Istnieje możliwość wydrukowania treści każdego artykułu. Odpowiednia ikonka znajduje się na końcu treści.

Dokumenty specyficzne takie jak treść prawa miejscowego, wnioski do wypełnienia i inne załączniki zapisane są w postaci plików pdf. W celu ich odczytania na komputerze powinien być zainstalowany bezpłatny program Adobe Reader (do pobrania z: http://get.adobe.com/reader (link is external)). Czasem pojawiają się też załączniki w formacie doc. Do ich odczytania można skorzystać z programu Microsoft Word (wersja próbna do pobrania z: http://office.microsoft.com/pl-pl/try (link is external)), bezpłatnego OpenOffice Writer (do pobrania z: http://pl.openoffice.org/product.download.html (link is external)) lub bezpłatnej przeglądarki plików doc Word Viewer (do pobrania z: http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=4 (link is external)).

Oprócz menu przedmiotowego na stronie głównej znajdują się następujące pozycje i przyciski:

  • kliknięcie w nagłówek strony lub logo umożliwia przejście do strony głównej BIP Urzędu,
  • "Mapa strony" w górnym menu wyświetla drzewo wszystkich kategorii na stronie,
  • "Redakcja" pozwala na wyświetlenie danych osób redagujących BIP,
  • pozycja "Jak korzystać z BIP" zawiera niniejszy tekst,
  • logo strony głównej Biuletynu umożliwia przejście na stronę główną BIP prowadzoną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,
  • wyszukiwarka w nagłówku (ikona lupki) umożliwia odnalezienie informacji zawierającej słowo lub frazę wpisaną w okienku.

W dolnej części ekranu znajdują się następujące odnośniki:

  • "Informacje o BIP" wyświetla informacje o BIP i definicję informacji publicznej,
  • "Rejestr zmian" zawiera informacje o wszystkich zmianach wprowadzonych w dokumentach prezentowanych w BIP. Odnaleźć tu można informacje jaki dokument, kiedy i w jaki sposób był zmieniany (dodany, skasowany czy zmodyfikowany).